eTwinning
eTwinning je najväčšia komunita škôl v Európe, ktorá vznikla v roku 2005. Svoju činnosť na Slovensku realizuje pod záštitou Európskej komisie a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
eTwinning je spolufinancovaný z Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport Erasmus+, ktorého je súčasťou.
eTwinning umožňuje zamestnancom a žiakom všetkých typov škôl spájať sa na diaľku, komunikovať v bezpečnom virtuálnom prostredí, vytvárať partnerstvá, pracovať na projektoch, zdieľať materiály a nápady, učiť sa navzájom z dobrých príkladov a realizácie projektov a vytvárať tak komunitu so spoločným cieľom: zábavnou a inovatívnou formou vzdelávať svojich žiakov a študentov, pracovať na svojom profesijnom a osobnom raste a najmä získať, rozvíjať a osvojovať si kľúčové kompetencie vo výchovno-vzdelávacom procese, najmä v oblasti digitalizácie.
Medzinárodným projektom eTwinning sa venujem od roku 2021, keď som počas obdobia pandémie náhodne objavila platformu eTwinning, ktorá ma ako pedagóga veľmi zaujala. Od tej doby som pracovala na viacerých projektoch a za niektoré som bola ocenená národnými značkami kvality a za jeden projekt som získala európsku značku kvality. eTwinning mi dal a stále dáva množstvo podnetov, pomocou ktorých sa neustále zdokonaľujem v pedagogickej oblasti. Zdokonalila som sa v oblasti digitálnych technológií, najmä aplikáciou webových nástrojov vo vyučovaní. Naučila som sa efektívne aplikovať projektové vyučovanie v rámci vyučovacieho procesu.
It´s up to us to save the world
Projekt It´s up to us to save the world bol jeden z prvých projektov, na ktorom som pracovala s partnerskými školami zi zahrančia a v ňom som aj získala najviac skúseností, ktoré som využila pri realizácií ďalších projektov. Za tento projekt mi bola udelená národná značka kvality.
Moja dedina,mesto-môj domov. My village, town-my home
Tento projekt bol môj prvý projekt, ktorý som vytvorila a riadila spolu s partnerskou školou so Slovenska. Bol to slovensko-turecký projekt, za ktorý som získala nielen národnú značku kvality, ale aj európsku značku kvality.
Celý projekt si môžete prezrieť na webovej nástenke, ktorá je umiestnená pod textom.
Game of student
V školskom roku 2022/2023 som pracovala na projekte s názvom Game of student. Bol realizovaný v školskom klube. v ktorom pracujem ako vychovávateľka. Na tomto projekte pracovali učitelia a žiaci z rôznych krajín Európy. Za projekt som získala národnú značku kvality. Všetky projektové aktivity sú znázornené na Padlete, ktorý je umestnený pod textom.
I use internet conscious
V školskom roku 2022/2023 som pracovala tiež na projekte s názvom I use internet conscious, ktorý bol realizovaný na hodinách Informatiky. Projekt sa venuje otázkam bezpečnej práce na internete a jeho cieľom je naučiť žiakov, ako si majú poradiť s negatívnymi vplyvmi na internete. I za tento projekt som získala národnú značku kvality.
eTwinning: Cesta za poznaním a dobrodružstvom
Naša škola sa s nadšením zapojila do medzinárodných projektov eTwinning: The kid´s dream, My national culture a Digital balance. Pod vedením koordinátorky Mgr. Lucii Vaššovej sa žiaci púšťajú do vzrušujúcich aktivít, ktoré im umožňujú spoznávať svet okolo seba a rozvíjať rôzne zručnosti.
The kid´s dream je projekt, ktorý sa zameriava na sny a túžby detí z rôznych krajín. Žiaci si vymieňajú kresby, príbehy a básne o tom, čo by chceli v živote dosiahnuť. Prostredníctvom umenia a kreativity sa učia o rôznych kultúrach a perspektívach a zároveň si rozvíjajú fantáziu a sebavyjadrenie.
Zapojené krajiny do projektu: 5x Turecko, 1x Slovensko, 1x Portugalsko, 1x Taliansko
My national culture je projekt, v ktorom žiaci prezentujú bohatstvo a krásu svojej národnej kultúry. Vytvárajú prezentácie, videá a umelecké diela, ktoré predstavujú tradície, zvyky, hudbu, jedlo a iné typické prvky ich krajiny. Vzájomné spoznávanie rôznych kultúr podporuje toleranciu, rešpekt a pochopenie medzi žiakmi z rôznych kútov sveta.
Zapojené krajiny do projektu: 3x Turecko, 2x Slovensko, 1x Poľsko, 3x Rumunsko
Digital balance sa venuje dôležitej téme digitálnej rovnováhy. Žiaci diskutujú o tom, ako trávia čas online, aké sú riziká a výhody digitálnych technológií a ako dosiahnuť zdravú rovnováhu medzi online a offline aktivitami. Učia sa o zodpovednom používaní internetu, kybernetickej bezpečnosti a o tom, ako si chrániť súkromie v digitálnom svete.
Zapojené krajiny do projektu: Rumunsko 6x, Turecko 3x, Poľsko 3x, Macedónsko 2x, Chorvátsko 2x, Albánsko 1x, Slovensko 1x, Grécko 1x, Jordánsko 1x, Belgicko 1x, Tunis 1x
Zapojenie sa do projektov eTwinning je pre žiakov obohacujúcou skúsenosťou, ktorá žiakom umožňuje rozvíjať jazykové zručnosti, komunikovať s rovesníkmi z iných krajín, pracovať v tíme a učiť sa o rôznych kultúrach a témach. Zároveň si rozvíjajú kritické myslenie, kreativitu a digitálne kompetencie. Vďaka koordinácii Mgr. Lucie Vaššovej sa tieto projekty stávajú nezabudnuteľným dobrodružstvom pre všetkých zúčastnených žiakov.
Ako sa môžete zapojiť?
Ak máte záujem dozvedieť sa viac o projektoch eTwinning a o tom, ako sa do nich môžete zapojiť, obráťte sa na Mgr. Luciu Vaššovú. Tešíme sa na ďalšie spoločné objavovanie sveta!
Mgr. Lucia Vaššová
Fotografie: